Laminate Veneer

Laminate Veneer (Yaprak Porselen)

Estetik sorunları olan dişlerin ön yüzeylerine, istenen renk, boy ve formda hazırlanan çok ince yapıdaki porselen yaprakçıkların yapıştırılmasıyla düzeltildiği tedavi şeklidir.

Bu yöntemde kuron kaplama uygulamalarından farklı olarak sağlıklı dişlerin çok fazla kesilmesine gerek yoktur. Genellikle dişler hiç kesilmeden uygulanabildiği gibi dişlerin sadece ön yüzeylerinden 0.3-0.5 mm kadar çok ince bir diş tabakası kaldırılarak da uygulanabilmektedirler. Hazırlanan yaprak porselenler diş yüzeylerine özel bonding (özel yapıştırıcı ara madde) teknikleriyle yapıştırılırlar. Çok ince olmaları ve metal içermemeleri sayesinde gelen ışığın geçmesine imkân tanırlar. Bu sayede doğal diş gibi görünürler ve estetik görünümleri son derece başarılıdır.

Laminate Veneer Fiyatları

Laminate Veneer (Yaprak Porselen) fiyatları Türk Diş Hekimliği Birliği fiyat tarifesine göre saptanmaktadır.

Laminate Veneer Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Porselen laminalar halk arasındaki adıyla yaprak porselenler ne demektir?
Dişlerin şekillerini ve renklerini kalıcı bir şekilde değiştirmek amacıyla kullanılan bir tekniktir. Kişinin beklentisine, diğer diş ve dişetleri ile dudak yapısına uyum sağlayabilen parlak, düzgün ve doğal gülüşlere sahip olmalarını sağlayan çok ince porselenlerdir. Laboratuvar ortamında hazırlanan laminalar diş hekimi tarafından dişin ön yüzeyine yapıştırılır.
Hangi durumlarda yaprak porselen uygulanır?
• Dişlerin arasındaki boşlukların kapatılması, diş boylarının uzatılması ve yeniden şekil verilmesi gerekiyorsa,
• Kırık veya çatlak dişlerin tedavisi için,
• Diş rengini beğenmeyen, antibiyotik nedeni ile renklenmiş dişleri olan ve kalıcı beyazlık isteyen hastalarda,
• Gülüşünü beğenmeyen hastalar da gülüş tasarımı amacıyla,
• Hafif çapraşık dişlerin düzeltilmesinde porselen kaplamalara alternatif olarak kullanılabilir.
Porselen laminaları yapılırken kaç kere diş hekimine gitmeliyim?
Porselen laminaların tamamlanması için en az 2 seansa ihtiyaç vardır. Randevunun uzunluğu dişin durumuna ve kaç adet laminanın hazırlanacağına göre değişir.
Eğer dişetlerinin estetiği ile ilgili başka işlemler de gerekiyorsa önce dişeti tedavileri tamamlanmalı, daha sonra laminalar ile ilgili aşamalar geçilmeli.
Porselen laminalar yapılırken ağrı hisseder miyim?
İşlem sırasında genellikle ağrı duyulmaz. Ancak bazı durumlarda lokal anestezi yapılarak hastanın işlem sırasında ağrı duymaması sağlanabilir. İşlem sonrası ise yapıştırma seansına kadar dişinizi korumak amacıyla geçici laminalar yerleştirilecektir.
Bu nedenle bir sonraki seansa kadar hasta estetik bir sorun yaşamaz ve hassasiyet önlemiş olur.
Porselen laminaların yapımı nasıldır?
İlk seansta porselen laminaların daha sonradan yerleştirilebilmesi için diş yüzeyi hazırlanacaktır. Dişin ön yüzeyinden yaklaşık 0,3-1 milimetre kalınlığında mine dokusu kaldırılıp ölçü alınacaktır.
Bu ölçüden de dişe uygun renk ve formda, gülüşü tamamlayacak, hemen hemen yaprak kalınlığında porselen laminalar yapılacak ve dişe uygun renkte özel yapıştırıcılar ile yapıştırılacaktır.
Diş beyazlatmanın etkisi ne kadar sürer?
Diş beyazlatmanın etkisi genellikle 1-2 sene arasında değişir. Eğer yoğun sigara içmiyorsanız, dişleri renklendirecek gıdaları fazla tüketmiyorsanız bu süre daha da uzar.
Ayrıca klinikte yapılan beyazlatma işlemi evde yapılan beyazlatma işlemi ile 3-6 ayda bir desteklenirse süre uzatılabilir.
Porselen laminaların önceden nasıl görüneceğini anlayabilir miyim?
İlk muayenede dişler kesilmeden önce hasta ağzından ölçü alınır. Elde edilen model ile laboratuarda özel bir malzemeden mock-up (prova çalışması) uygulaması yapılır.
Böylece doktor ve hasta 3 boyutlu bu model üzerinde ve ağızda istedikleri değişiklikleri yapabilirler ve nihai estetik görünümün nasıl olması gerektiğine karar verebilirler.
Porselen laminalar neden daha estetik bir görünüm sağlar?
İnce yapılı porselen laminalar doğal diş minesine benzer, çünkü diş minesi gibi şeffaftır. Doğal diş üzerine ışık geldiğinde yansımaz, diş minesinden geçerek altındaki opak (ışık geçirmeyen) dentin dokusuna nüfuz eder. Lamina da diş minesi gibi şeffaf olduğundan dişte parlak bir görünüm sağlar. Mat ve doğal olmayan görünüm engellenmiş olur.
Porselen laminaların avantajları nelerdir?
• Yapımı için diş yüzeyinden çok az madde kaldırılır. Kuron yapımında olduğu gibi dişin çepeçevre küçültülmesine gerek yoktur.
• Sigara, çay, kırmızı şarap, kahve gibi gıdalarla boyanmazlar.
• Metal içermedikleri için dişetlerinde zamanla gri bir yansımaya neden olmazlar.
• İnce ve saydam oldukları için ışığın geçmesine izin verirler ve uygulandığı dişlerin tamamen doğal görünmesini sağlarlar
Porselen laminalardan sonra nelere dikkat etmeliyim?
Porselen laminalar yapıştırıldıktan sonra dişlerinizin doğal bir parçası gibi olacaktır. Yine de porselen laminalarınızın hasar görmemesi için, tırnak yeme, kalem ısırma, diş gıcırdatma ve sıkma gibi alışkanlıklardan ve sert gıdaların ön dişlerle ısırılmasından kaçınmak gerekir.
Porselen laminalar kimlere yapılamaz?
• Alt çenenin önde olduğu,
• Dişlerin baş başa kapandığı,
• Yeterli mine dokusu olmayan ,
• İleri derecede fluorozisli vakalarda (bu kişilerde laminadan yansıyabilen ileri derecede renkleşmeler vardır. Ayrıca sağlıklı bir yapışma da olmaz.)
• Diş gıcırdatma gibi kötü alışkanlığı olanlarda yapılmamalı veya bazı gerekli önlemler alınıp yapılmalıdır.
Porselen laminaların porselen kaplamalara göre avantajları nelerdir?
Porselen kaplamaların dişe uygulanabilmesi için dişten 2 mm dokunun çepeçevre kaldırılması gerekir. Porselen laminalar için ise sadece ön yüzden 0,3-1 mm kaldırılması yeterli olacaktır.
Porselen laminaların bakımını nasıl yapılmalıdır?
Ağız boşluğunda çok sayıda bakteri bulunduğu için tüm restorasyonlar çürük oluşumu açısından risk taşırlar. İyi bir ağız hijyeni sağlamak, diş ve lamina birleşimini mümkün olduğu kadar temiz tutmak laminalarınızın ömrünü uzatacaktır. Bu amaçla rutin ağız bakımınızı (diş macunu, diş fırçası, diş ipi ve arayüz fırçası) ve rutin hekim kontrollerinizi aksatmamalısınız.

Dt. Bülent Hasan Yılmaz

Diş Hekimi


Dt. Hüseyin Emre ÜÇÜNCÜ

Diş Hekimi


Doktora Sorun

    Türkçe